Produkty

Zapowietrzony piec gazowy — jak rozpoznać objawy?

Dodano 03.07.2023

Kotły gazowe, szczególnie dwufunkcyjne stają się coraz popularniejsze. Chętnie wykorzystują je szczególnie właściciele mieszkań i niewielkich domów jednorodzinnych. Dwufunkcyjne kotły gazowe nie tylko ogrzewają wnętrza, ale także przygotowują ciepłą wodę użytkową. Choć są wydajne i proste w obsłudze, czasami może dojść do usterki, która sprawi, że nie będą pracować prawidłowo. Do najczęściej pojawiających się problemów można zaliczyć zapowietrzenie kotła gazowego. Jakie objawy świadczą o tym, że kocioł jest zapowietrzony i jak odpowietrzyć piec CO? Na te i inne ważne pytania dotyczące tego urządzenia grzewczego odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie objawy zdradzają zapowietrzenie kotła gazowego?
  2. W jaki sposób odpowietrzyć kocioł gazowy?
  3. Jakie inne usterki mogą pojawić się podczas użytkowania kotła gazowego?

Zapowietrzony piec gazowy — objawy

Jeśli instalacja grzewcza jest nieefektywna i mało wydajna, może okazać się, że doszło do zapowietrzania kotła gazowego. Bez względu na to, czy gospodarstwo domowe wyposażone jest w kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny, należy to sprawdzić.

Zapowietrzony piec CO — objawy

Najważniejszym objawem, który zdradza, że kocioł gazowy może być zapowietrzony, jest nadmierne podgrzewanie wody użytkowej, przez co z kranów płynie wrzątek oraz niedostateczne podgrzewanie wody płynącej w instalacji grzewczej co przekłada się na zimne kaloryfery w domu. Często również cała instalacja wydaje dziwne i niepokojące odgłosy — bulgotania i stukania, które mogą świadczyć o tym, że instalacja nie działa prawidłowo, a kocioł gazowy dwufunkcyjny jest zapowietrzony.

serwisant i właściciele przy kotle gazowym

Jak odpowietrzyć kocioł CO?

Zauważyłeś wspomniane wyżej objawy zapowietrzenia kotła gazowego? Zanim rozpoczniesz proces odpowietrzania, warto zastanowić się, skąd w instalacji grzewczej wzięło się powietrze. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się:
czas napełnienia instalacji wodą, w której może znajdować się powietrze;
przedostanie się powietrza przez ścianki rur, jeśli zostały one wykonane z nieszczelnego polietylenu;
zbyt szybkie napełnianie się kotła;
nieszczelności, przez które może przedostać się powietrze, a które nie zostały zauważone podczas różnych prac związanych z konserwacją lub serwisem kotła gazowego.
Prawidłowe odpowietrzenie kotła i pozostałych części instalacji CO jest konieczne, ponieważ ma wpływ na efektywność oraz trwałość całego systemu grzewczego. Jak odpowietrzyć piec gazowy? Kotły gazowe dostępne na rynku wyposażone są w specjalne odpowietrzniki, które pozwalają właścicielom budynku samodzielnie usunąć powietrze z instalacji. Można je znaleźć w:

  • samym kotle;
  • w wysokich punktach pionów;
  • na rozdzielaczach;
  • na grzejnikach.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są również automatyczne odpowietrzniki, dzięki którym kotły gazowe pracują bez zarzutu przez cały czas.
Jak odpowietrzyć kocioł gazowy — instrukcja krok po kroku
Aby skutecznie odpowietrzyć kocioł gazowy, należy przejść przez kilka podstawowych kroków:
Wyłącz kocioł gazowy i pompę obiegową, dzięki czemu woda znajdująca się w instalacji grzewczej przestanie krążyć.
Jeśli producent kotła zamontował odpowietrzniki, zapoznaj się z instrukcją obsługi i postępuj zgodnie z nią. Wówczas będziesz mieć pewność, że odpowietrzanie urządzenia wykonujesz prawidłowo.
Trzeba mieć na uwadze, że nie ma jednej ogólnej instrukcji, która krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez proces odpowietrzania kotła gazowego. Dlatego też jedyną, słuszną drogą jest zapoznanie się z instrukcją producenta kotła i postępowanie wg niej. Jeśli inwestor nie posiada instrukcji lub ma wątpliwości związane z tym, co jest w niej zapisane, powinien koniecznie skontaktować się z autoryzowanym serwisem i umówić fachowca, który prawidłowo odpowietrzy kocioł gazowy.

właściciele z serwisantem przy kotle gazowym

Jakie inne usterki mogą pojawić się podczas użytkowania kotła gazowego?

Zapowietrzenie kotła gazowego to nie jedna usterka, która może spowodować nieprawidłową pracę instalacji grzewczej. Inne, o których warto pamiętać to:

  1. Zabrudzenie filtra w kotle gazowym — może spowodować różne problemy, dlatego ważne jest, aby tę usterkę wykryć i wyeliminować jak najszybciej. Zabrudzenie może objawiać się brakiem ciepłej wody, mimo że kocioł gazowy jest uruchomiony i nastawione na jej grzanie. Jeśli inwestor zauważy taki problem, konieczne będzie wyczyszczenie filtra albo jego wymiana. Jeśli takie działania nie wystarczą, konieczna będzie pomoc serwisanta, czy awaria nie występuje głębiej.
  2. Samoczynne wyłączenia się kotła gazowego — okazuje się, że przyczyn takiego stanu może być kilka. Najczęściej wymienia się dwie: ustawienie zbyt wysokiej temperatury na kotle (zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń, jak i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej), które ma często miejsce w budynkach, które wyposażono w dwufunkcyjne kotły gazowe oraz zapowietrzenie instalacji grzewczej, które może być przyczyną wielu różnych usterek kotła gazowego. Inwestor powinien jak najszybciej usunąć usterkę, ponieważ jej zbagatelizowanie może doprowadzić do całkowitego popsucia kotła, przez co konieczna będzie jego wymiana.
  3. Zakamienienie wymiennika ciepła w kotle gazowym — wymiennik ciepła jest elementem, który pozwala odróżnić jednofunkcyjny kocioł gazowy od modelu dwufunkcyjnego. Posiadając kocioł gazowy, należy regularnie sprawdzać, czy na wspomnianym elemencie nie pojawił się kamień, który może doprowadzić do poważnej awarii. Jeśli inwestor zauważy kamień, musi pozbyć się go jak najszybciej. W tym wypadku można zastosować specjalny preparat, który służy do odkamienienia.

Do każdej z wymienionych wyżej usterek zawsze warto wezwać specjalistę, który sprawnie usunie usterki, dzięki czemu kocioł gazowy będzie pracował bez zarzutu.

Podsumowanie

Zapowietrzenie kotła gazowego oraz inne usterki mogą doprowadzić do poważnych awarii urządzenia grzewczego. Dlatego, jeśli inwestor zauważy, że dzieje się z nim coś niedobrego, powinien natychmiast reagować. Nie mając odpowiedniej wiedzy na temat kotłów gazowych, warto poprosić o pomoc profesjonalnego serwisanta, który sprawnie ustali przyczynę awarii i szybko ją usunie. Czasami konieczna może okazać się całkowita wymiana kotła gazowego na nowy. W obu przypadkach zadanie powinno być powierzone doświadczonemu fachowcowi. Takich zatrudniają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum. Jeśli zatem potrzebujesz pomocy — zgłoś się, a z pewnością rozwiążemy wszelkie problemy z kotłem gazowym, którego właścicielem jesteś.

Autor: Aneta Wojtczak

serwisant kotłów gazowych

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!