Produkty

Odpowietrzanie pieca gazowego — czy można zrobić samemu?

Dodano 08.07.2023

Kotły gazowe zyskują na popularności. Wykorzystuje się je nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w budynkach użyteczności publicznej. Wybierając odpowiedni model można zarówno ogrzewać budynek, jak i podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Czasami jednak podczas ich użytkowania pojawiają się usterki, które uniemożliwiają prawidłową pracę kotła. Najczęściej występującą jest zapowietrzenie. Można ją rozpoznać po tym, że woda nadmiernie podgrzewa się, przez co z kranów płynie wrzątek, a w mieszkaniu jest zimno, ponieważ kaloryfery nie grzeją. Dodatkowo instalacja może wydawać niepokojące odgłosy. Czy odpowietrzanie pieca gazowego można przeprowadzić samodzielnie? Kiedy wezwać fachowca? Na te ważne pytania dla każdego właściciela instalacji gazowej odpowiadamy w dzisiejszym poradniku.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy odpowietrzanie pieca gazowego jest konieczne?
  2. Jak odpowietrzyć piec gazowy i całą instalację grzewczą?
  3. Kiedy odpowietrzanie pieca gazowego powierzyć fachowcom?

serwis kotła gazowego

Czy odpowietrzanie pieca gazowego jest konieczne?

Twój kocioł gazowy nie działa prawidłowo? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Jedną z najczęściej pojawiających się usterek, jest zapowietrzenie. Skąd wiadomo, że gazowe kotły kondensacyjne dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne są zapowietrzone? Otóż w kranach pojawia się gorąca woda, a grzejniki są zimne. Co więcej, instalacja CO wydaje dziwne odgłosy, np. bulgotania, które są dowodem na to, że ciepło nie rozkłada się równomiernie. W jaki sposób powietrze może dostać się do instalacji? Przyczyn może być kilka, np.:

  • przedostanie się powietrza wraz z wodą, jaka wykorzystywana jest do napełnienia instalacji;
  • nieszczelny polietylen, z jakiego wykonano rury, przez który przedostaje się woda;
  • zbyt szybkie napełnienie się instalacji grzewczej;
  • nieszczelność, przez którą doszło do zassania powietrza, a która nie została wcześniej zauważona przy różnych pracach przy kotle.

Odpowietrzanie kotła gazowego oraz pozostałych części instalacji centralnego ogrzewanie jest konieczne, jeśli inwestorowi zależy ba prawidłowym oraz efektywnym działaniu całego układu. W kotłach gazowych producenci montują specjalne odpowietrzniki, dzięki którym można samodzielnie usunąć powietrze z instalacji. Odpowietrzniki montuje się:

  • w kotle;
  •  na grzejnikach;
  • w wysokich punktach pionów;
  • na rozdzielaczach.

Różne rodzaje odpowietrzników sprawiają, że można je montować pionowo i poziomo. Na rynku dostępne są również automatyczne odpowietrzniki, dzięki którym nie musisz zastanawiać się jak odpowietrzyć piec gazowy.

konserwacja kotła gazowego

Jak odpowietrzyć piec gazowy i całą instalację grzewczą?

Jeśli usłyszysz w instalacji niepokojące dźwięki, takie jak bulgotanie, czy stukanie, powinna to być dla Ciebie informacja, że instalację gazową oraz kocioł gazowy należy odpowietrzyć. Poniżej przedstawiamy kroki.
Jeśli producent kotła przewidział możliwość odpowietrzenia go za pomocą specjalnych odpowietrzników, zadanie będzie proste. Należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie z nią.
Zanim jednak inwestor rozpocznie odpowietrzanie pieca gazowego, powinien wyłączyć kocioł gazowy oraz pompę obiegową, co sprawi, że woda w całym systemie przestanie krążyć. Przed rozpoczęciem odpowietrzenia warto również sprawdzić ciśnienie instalacji CO. Jeśli manometr wskazuje 0,2 - 0,3 MPa, czyli minimum 2 - 3 bary, ciśnienie jest prawidłowego. Jeśli jednak wskazuje mniej, należy ostrożnie dopuścić niezbędną ilość wody. Nie bez znaczenia przed odpowietrzaniem kotła jest ustawienie głowic termostatycznych grzejników w odpowiedniej pozycji. Pozycję zamkniętą przyjmą one po zamknięciu zaworów grzejnikowych, co sprawi, że kaloryfery zostaną odcięte od instalacji. Trzeba przy tym pamiętać, że po zakończeniu odpowietrzania, głowicę należy ustawić we wcześniejszej pozycji.

Jak odpowietrzyć kocioł gazowy za pomocą odpowietrznika?

Każdy kotły gazowe niekondensacyjne dwufunkcyjne, jednofunkcyjne, a także ich kondensacyjne odpowiedniki powinny być wyposażone w specjalny odpowietrznik. Na rynku dostępne są różne modele, dlatego chcąc samodzielnie odpowietrzyć kocioł gazowy, należy zawsze stosować się do instrukcji producenta, ponieważ nie ma jednej uniwersalnej zasady, jak to zrobić. Jeśli podczas odpowietrzania pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem.

Jak prawidłowo odpowietrzyć całą instalację gazową?

Chcąc odpowietrzyć całą instalację gazową, trzeba mieć na uwadze, że odpowietrzanie jedynie kotła gazowego jest niewystarczające, aby pozbyć się powietrza z całej instalacji CO oraz wężownicy zasobnika CWU.
Kiedy inwestor chce prawidłowo odpowietrzyć centralne ogrzewanie, powinien odpowietrzyć nie tylko kocioł gazowy, ale również poszczególne grzejniki. Jeśli wybrał do swojego domu ogrzewanie podłogowe, musi dodatkowo wykorzystać odpowietrzniki zabudowane na instalacji, a także te znajdujące się w skrzynkach rozdzielaczy. Takie odpowietrzanie trzeba przeprowadzić wielokrotnie do momentu, aż całkowicie pozbędziemy się powietrza z instalacji.
Podczas odpowietrzania instalacji, należy ustawić parametry kotła:

  • jeśli chodzi o uruchomienie kotła na ogrzewanie — na minimalne obciążenie kotła, tzw. tryb serwisowy;
  • jeśli chodzi o uruchomienie kotła do przygotowania CWU — na minimalne obciążenie kotła, które można uzyskać, zmniejszając moc w parametrze sterownika, który dotyczy CWU.

Chcąc pozbyć się powietrza z wężownicy zasobnika CWU, inwestor musi zakręcić gaz, a także przestawić kocioł na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Czynność powtarza się wielokrotnie.
Wykonując powyższe czynności, warto jednocześnie odpowietrzyć wymiennik kotła gazowego, posługując się instrukcją przekazaną przez producenta. Użytkując kocioł gazowy, trzeba przez cały okres pozostawić odkręcony korek na odpowietrzniku, który jest zabudowany w pompie wodnej urządzenia. 
Tylko prawidłowo wykonane odpowietrzenie instalacji centralnego ogrzewania, wężownicy oraz wymiennika ciepła kotła pozwoli na wieloletnią, niezawodną pracę urządzenia.
Kiedy inwestor będzie miał pewność, że całkowicie pozbył się powietrza z całego układu, może przestawić parametry mocy kotła dla CO i CWU na wartości dopasowane do swoich potrzeb.

Kiedy odpowietrzanie pieca gazowego powierzyć fachowcom?

Skoro dotarłeś do końca artykułu, zapewne już wiesz, że odpowietrzanie pieca gazowego oraz instalacji CO i CWU można przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak zauważysz, że po wykonaniu wszystkich czynności, system grzewczy nadal nie pracuje prawidłowo lub przy odpowietrzaniu pojawiły się wątpliwości, zgłoś się od razu do fachowca. Autoryzowany serwis kotłów gazowych powinien pomóc. A jeśli właśnie szukasz odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z hurtownią instalacyjną Grupy Instal-Konsorcjum najbliżej miejsca Twojego zamieszkania. Pracują tam specjaliści, którzy z pewnością Ci pomogą.

przekrój domy wyposażonego w kocioł gazowy

Autor: Aneta Wojtczak

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!