Produkty

Które kotły są najbardziej przyjazne środowisku: gazowe, elektryczne czy inne?

Dodano 23.06.2023

Kotły gazowe, olejowe a może na biomasę? Które będą przyjazne dla środowiska? Wybierając źródło ogrzewania budynku, warto pochylić się nad odpowiedzią na to pytanie, ponieważ w naszej strefie klimatycznej ogrzewanie budynków jest koniecznością. Wybierając ekologiczne kotły można mieć pewność, że nie tylko chroni się środowisko naturalne, ale także, że można uzyskać wiele dofinansowań, pozwalających za wymienić stary piec na węgiel na nowy — przyjazny środowisku, bez obaw o domowy budżet.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy gaz jest ekologiczny i dlaczego warto wybierać ekologiczne kotły gazowe?
  2. Jakie korzyści płyną z użytkowania elektrycznego kotła centralnego ogrzewania?
  3. Czy ogrzewanie olejowe jest przyjazne dla środowiska?
  4. Dlaczego kotły na biomasę są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne piece na węgiel?

Poszukiwanie alternatywnych źródeł ogrzewania przyjaznego środowisku to nie tylko przejaw odpowiedzialności za ekologię. Przyglądając się proponowanym rozwiązaniom, nie sposób nie zauważyć, że wykorzystanie ekologicznych kotłów jest znacznie bardziej oszczędne, niż tych tradycyjnych — mniej ekologicznych. Nad jakimi rozwiązaniami warto zatem się pochylić? Podpowiadamy!

kocioł na biomasę Galmet

Czy gaz jest ekologiczny i dlaczego warto wybierać ekologiczne kotły gazowe?

Każdy, kto zastanawia się, czy ogrzewanie domostwa gazem jest ekologiczne, powinien zapoznać się z definicją niskiej emisji. Jest to zjawisko ściśle powiązane z wykorzystaniem indywidualnych urządzeń do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mowa tutaj przede wszystkim o kotłach i piecach starego typu, w których właściciele spalają niewłaściwe paliwo, np. śmieci lub paliwa stałe złej jakości. 
Poprawa jakości powietrza jest niezwykle ważna nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia. Dlatego też wspólnie musimy zawalczyć o tę słuszną sprawę. Istotnym krokiem mogą okazać się ekologiczne kotły, na które decyduje się coraz więcej właścicieli prywatnych domów — zarówno tych modernizowanych, jak i nowych.
Jednym z rozwiązań, nad którym warto się zastanowić, jest wykorzystanie ekologicznych kotłów gazowych kondensacyjnych dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych. Dlaczego? Ponieważ podczas spalania "niebieskiego paliwa" nie dochodzi do powstawania sadzy i dymu, a do atmosfery nie trafiają toksyczne związki chemiczne, o których mowa podczas spalania paliw stałych.
Kotły gazowe to urządzenia grzewcze, które emitują blisko 30-krotnie mniej pyłów zawieszonych (np. PM 2.5 oraz PM 10), a także ponad 60 razy mniej organicznych zanieczyszczeń gazowych (OGC), niż tradycyjne kotły na paliwa stałe (węgiel). oznacza to, że pod względem emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu do atmosfery, wypadają znacznie lepiej.

Jakie korzyści płyną z użytkowania elektrycznego kotła centralnego ogrzewania?

Choć kotły elektryczne uznawane są za jedno z najdroższych źródeł ogrzewania, posiadają wiele korzyści, dzięki którym można je wykorzystać np. jako dodatkowe, ekologiczne źródło ciepła. Do najważniejszych zalet zastosowania tego rozwiązania należą:

  • Prosty montaż i użytkowanie — kotły elektryczne nie wymagają skomplikowanej instalacji, dzięki czemu można je szybko zamontować. Ponadto są praktycznie bezobsługowy i nie wymagają specjalnej konserwacji.
  • Bezpieczeństwo i czystość — urządzenie nie generuje spalin, a także innych zanieczyszczeń, dzięki czemu jego użytkowanie jest bezpieczne i czyste. Użytkownik nie musi także budować dla niego np. komina czy dodatkowej wentylacji.
  • Cicha praca — która nie przeszkadza zarówno użytkownikom, jak i ich sąsiadom.
  • Skuteczność pracy — kotły elektryczne szybko nagrzewają wnętrza i przygotowują ciepłą wodę użytkową, dzięki czemu szybko można osiągnąć komfortowe warunki użytkowania domu.
  • Brak emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz innych gazów cieplarnianych — pozwala to mieć pewność, że kocioł elektryczny jest przyjazny dla środowiska.
  • Prosta obsługa — urządzenie nie sprawia problemów, jeśli chodzi o jego regulację, dzięki czemu dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb użytkowników nie jest niczym trudnym.

Zastanawiając się nad kotłem elektrycznym, należy wziąć pod uwagę zarówno powyższe zalety rozwiązania, jak i fakt, że energia elektryczna nie należy obecnie do najtańszych, przez co ogrzewanie domu tego rodzaju urządzeniem grzewczym może być drogim rozwiązaniem. Chyba że inwestor zainwestuje w instalację fotowoltaiczną.

kocioł elektryczny Vaillant

Czy ogrzewanie olejowe jest przyjazne dla środowiska?

Kolejnym rozwiązaniem, nad którym zastanawia się wielu inwestorów, są kotły olejowe. Czy są to piece ekologiczne? Tak, jeśli kocioł został prawidłowo zamontowany i funkcjonuje bez zarzutu. Nowoczesne urządzenia kondensacyjne dostępne na rynku, spalają w całości dostarczone paliwo, dzięki czemu nie wytwarzają trujących spalin, które mogłyby wpływać negatywnie na jakość powietrza, co ma kolosalne znaczenie w przypadku smogu, który w okresie grzewczym rośnie w zastraszającym tempie.

Dlaczego kotły na biomasę są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne piece na węgiel?

Węgiel, choć wykorzystywany od lat do ogrzewania domostw i nie tylko, ma negatywny wpływ na ekologię. Dlatego też szczególnie modernizując dom wraz z instalacją grzewczą, warto wybrać ekologiczne kotły, w których będzie spalane paliwo chroniące środowisko. Chcąc uniknąć dużych zmian w instalacji, najlepiej zastosować kotły na paliwa stałe-biomasę. Oznacza to, że inwestor nadal zostanie przy spalaniu paliw stałych, jednak wybierze rozwiązanie pośrednie, które podlega określonym normom, co sprawia, że jego spalanie jest mniej szkodliwe dla atmosfery, niż spalanie tradycyjnego węgla.

kocioł elektryczny Galmet

Kotły najbardziej przyjazne środowisku — podsumowanie

Wybór bezpiecznego dla środowiska źródła ogrzewania nie jest prosty. Do najczęściej wybieranych zalicza się ekologiczne kotły gazowe i olejowe. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby Twoje gospodarstwo domowe miało jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, zastanów się nad zakupem pompy ciepła. Urządzenie do prawidłowej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii zawarte w powietrzu, gruncie lub wodzie. Choć prawidłowa praca pompy ciepła wymaga użycia energii elektrycznej, jej ilość jest niewielka. Dodatkowo stosując panele fotowoltaiczne można stworzyć samowystarczalny ekosystem.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekologicznych źródeł ciepła? Skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudniają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum.

Autor: Aneta Wojtczak

panel sterowania kotła gazowego Vaillant

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!