Produkty

Inteligentne sterowanie, systemy kondensacyjne oraz emisja CO₂, czyli nowoczesne technologie w kotłach gazowych

Dodano 30.01.2024

Piece gazowe najnowszej generacji kompleksowo spełniają oczekiwania współczesnych użytkowników. Wyróżniają się zarówno łatwą i intuicyjną obsługą, jak i atrakcyjnym designem, idealnie wpasowującym się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Co więcej, dostosowują się do coraz bardziej rygorystycznych norm ekologicznych, jednocześnie umożliwiając istotne obniżenie kosztów eksploatacji, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze rachunki. Jakie technologie wyróżniają nowoczesne kotły gazowe?

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jakie korzyści płyną z użytkowania pieców gazowych?
  2. W jaki sposób działają gazowe piece kondensacyjne?
  3. Czy piece gazowe można uznać za ekologiczne?
  4. Czym jest inteligentne sterowanie w przypadku pieców gazowych?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jakie korzyści płyną z użytkowania pieców gazowych?

Nowoczesne kotły gazowe można podzielić na tradycyjne jednostki z otwartą komorą spalania oraz innowacyjne piece kondensacyjne, które pozyskują dodatkową energię cieplną z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Jedną z ich głównych zalet jest łatwy dostęp do paliwa. Ponadto, jest to surowiec znacznie tańszy od energii elektrycznej, co sprawia, że wciąż jest to jedno z najczęstszych wyborów nowych inwestorów. Warto jednak zauważyć, że wiele tradycyjnych kotłów nie spełnia restrykcyjnych norm środowiskowych. Dlatego też rosnącą popularnością cieszą się modele wykorzystujące zjawisko kondensacji pary wodnej. Charakteryzują się one podwyższoną efektywnością energetyczną, co korzystnie wpływa na redukcję kosztów eksploatacyjnych. 

Wśród licznych zalet pieców gazowych warto podkreślić ich nowoczesne wzornictwo. 

Ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów opałowych, nie ma konieczności instalowania tych urządzeń w oddzielnym pomieszczeniu. Często znajdują one miejsce w łazience, kuchni lub przedpokoju. Z tego powodu ich ogromnym atutem jest minimalistyczny design oraz niewielkie wymiary. 

Wiele modeli pozwala także na estetyczną zabudowę w szafie. Pozytywny odbiór wizualny stanowi jedno z kluczowych kryteriów dla współczesnych projektantów. 

W jaki sposób działają gazowe piece kondensacyjne?

Działanie kondensacyjnych pieców gazowych opiera się na bardzo prostych zasadach. Po wytworzeniu iskry następuje zapłon gazu, który następnie podgrzewa wodę, przepływającą przez wymiennik ciepła. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych mamy do czynienia z dwoma zbiornikami, z których jeden służy do ogrzewania mieszkania, a drugi do podgrzewania wody użytkowej. Wymiennik powinien jednocześnie dysponować dostatecznie obszerną powierzchnią. W przeciwnym razie nie zdoła skutecznie podgrzewać cieczy. 

Kotły kondensacyjne dodatkowo wykorzystują energię cieplną zawartą w spalinach poprzez zjawisko kondensacji, które polega na przekształceniu pary wodnej w ciecz. Spaliny są schładzane w wymienniku ciepła do temperatury około 30 – 40°C. Para ulega skropleniu, oddając ciepło do instalacji grzewczej. Pozostała część spalin jest kierowana osobnym przewodem na zewnątrz budynku, a kondensat jest odprowadzany do kanalizacji. Wykorzystanie tej technologii znacząco wpływa na efektywność kotła, oszacowaną na poziomie 111%. W efekcie pozwala to na redukcję rachunków nawet o 15-20%. 

Czy piece gazowe można uznać za ekologiczne?

Kotły kondensacyjne różnią się od tradycyjnych pieców opałowych, ponieważ nie emitują do atmosfery pyłów zawieszonych. Ponadto, generują niewielkie ilości szkodliwych związków chemicznych, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza w okolicy. W trakcie spalania 1 m³ gazu ziemnego emitowane jest jedynie 0,30 g tlenku węgla. W porównaniu, spalanie tony węgla może skutkować wyemitowaniem nawet 10 kg tlenku węgla i 10 kg pyłu zawieszonego. Piece kondensacyjne charakteryzują się także podwyższoną sprawnością i energooszczędnością, co czyni je ekologicznymi rozwiązaniami. Warto podkreślić, że jednocześnie zapewniają one optymalny komfort termiczny dla wszystkich mieszkańców domu. 

Kotły kondensacyjne cechują się także wysokim poziomem bezpieczeństwa. Urządzenia posiadają zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że powietrze niezbędne do ich funkcjonowania jest pobierane z zewnątrz, a nie z wnętrza pomieszczenia. W konsekwencji spaliny są natychmiast odprowadzane na zewnątrz budynku, nie przedostając się do mieszkania. To istotnie podnosi komfort użytkowania i zwiększa bezpieczeństwo korzystania z kotła kondensacyjnego. 

Czym jest inteligentne sterowanie w przypadku pieców gazowych?

Rozwijanie automatyki pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Kotły kondensacyjne charakteryzują się praktycznie bezobsługowym trybem pracy. Aby maksymalnie wykorzystać efektywność instalacji grzewczej, zaleca się korzystanie z automatycznych regulatorów pogody. Systemy te mogą działać w dwóch trybach, analizując temperaturę na zewnątrz budynku lub wewnątrz pomieszczeń. Umożliwiają one optymalne dostosowanie ustawień pieca, co przekłada się na zwiększenie jego efektywności nawet o 5%. 

Ponadto, najnowsze regulatory umożliwiają zintegrowanie całego systemu w jednym sterowniku, oferując programy czasowe i programator tygodniowy. Umożliwiają też wygodne sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej na telefonie lub tablecie. 

Jako prostszą alternatywę, podnoszącą komfort termiczny, można wskazać regulator pokojowy, który dostosowuje swoją pracę wyłącznie do temperatury w konkretnym pomieszczeniu. Warto jednak zaznaczyć, że nie wpływa to na zwiększenie efektywności działania instalacji grzewczej. 

Autor: Zespół Instal-Konsorcjum 

 

Przeczytaj także:

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu
"Czym Cię zaskoczy technika kondensacyjna? Kolekcja kotłów ecoTEC Vaillant
"