Produkty

Czy warto inwestować w kocioł kondensacyjny dla domu jednorodzinnego?

Dodano 11.07.2023

Opłaty za ogrzewanie domu stanowią zazwyczaj największą część rocznych kosztów eksploatacji budynku. Właściciele, którzy wiele lat temu zdecydowali się na powszechne wówczas kotły lub piece węglowe, powinni mieć świadomość, że wspomniane koszty mogą wynosić nawet do 90%. Modernizując instalację i zmieniając wybrane wcześniej rozwiązania na kotły gazowe kondensacyjne mogą oni sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a także poprawić standard życia. Czy są to jedyne atuty, które przemawiają za instalacją kotła kondensacyjnego w domu jednorodzinnym? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na to ważne dla wielu inwestorów pytanie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki wpływ na rachunki za ogrzewanie ma kocioł kondensacyjny do domu?
  2. Dlaczego kocioł kondensacyjny w domu zapewnia bezpieczną eksploatację instalacji gazowej?
  3. Jaki wpływ na komfort użytkowania domu jednorodzinnego ma użytkowanie kotła kondensacyjnego?
  4. Dlaczego kocioł kondensacyjny jest uznawany za ekologiczne źródło ciepła?

kocioł kondensacyjny z zasobnikiem

Czy w domu jednorodzinnym warto inwestować w kotły gazowe kondensacyjne? Odpowiedzi na to pytanie należy upatrywać w zjawisku kondensacji, które zachodzi w nowoczesnych urządzeniach grzewczych, a także w innowacyjnych rozwiązaniach technologiczno-konstrukcyjnych, które przekładają się na funkcjonalność wybranego rozwiązania. Zobacz, dlaczego gazowy kocioł kondensacyjny do domu jednorodzinnego to dobra inwestycja.

Jaki wpływ na rachunki za ogrzewanie ma kocioł kondensacyjny do domu?

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne to obecnie najchętniej wybierane urządzenia grzewcze, które zapewniają ekonomiczny sposób ogrzewania — biorąc pod uwagę nie tylko koszty eksploatacji, ale również cenę urządzenia. Do prawidłowej pracy kocioł gazowy kondensacyjny potrzebuje gazu ziemnego lub płynnego. Jego sprawność, dzięki zjawisku kondensacji sięga niemal 100%. Oznacza to, że ciepło uzyskuje się:

  • w czasie spalania gazu — podobnie, jak w tradycyjnych kotłach gazowych;
  • ze spalin — dzieje się tak za sprawą schładzania spalin do niskich temperatur (nawet do 30-40°C), co doprowadza do skraplania zawartej w nich pary wodnej, czyli kondensacji. Dzięki temu pozyskuje się dodatkowe ciepło, które można wykorzystać zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i ciepłej wody użytkowej.

Zjawisko kondensacji sprawia, że dostępne na rynku innowacyjne kotły gazowe są w stanie osiągnąć sprawność, która sięga nawet ok. 108% (odnosząc się do wartości opałowej) dla CO.
Kolejną oszczędnością, którą uzyskuje się wybierając kondensacyjne kotły gazowe, jest serwis urządzenia. Za przegląd inwestor zapłaci około 200 - 260 zł, w zależności od czasu eksploatacji. Również koszty napraw są niższe niż w przypadku starszych kotłów konwencjonalnych.

Dlaczego kocioł kondensacyjny w domu zapewnia bezpieczną eksploatację instalacji gazowej?

Gazowe kotły kondensacyjne są wyposażone w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że do pozyskania energii cieplnej wykorzystują powietrze z zewnątrz za pomocą jednego albo dwóch przewodów powietrzno-spalinowych. Takie rozwiązanie możliwe jest dzięki wentylatorowi.
Kiedy ciepło zostanie pozyskane, pozostałości chłodnych spalin wydostają się na zewnątrz przy udziale drugiego przewodu, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla domowników (nie istnieje ryzyko zaczadzenia się), ponieważ zanieczyszczenia nie mają możliwości przedostania się do pomieszczenia. Zamknięta komora spalania pozwala także mieć pewność, że do procesu pozyskania ciepła nie będzie wykorzystywane ciepłe powietrze z pomieszczenia.

kocioł kondensacyjny Vaillant

Jaki wpływ na komfort użytkowania domu jednorodzinnego ma użytkowanie kotła kondensacyjnego?

Decydując się na kondensacyjne kotły dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne, nie trzeba montować ich w odizolowanym pomieszczeniu (np. kotłowni), jak to miało miejsce w przypadku starych kotłów. Jest to niezwykle ważne szczególnie w mieszkaniach i niewielkich domach jednorodzinnych, w których nie ma możliwości wykonania takiego pomieszczenia. Kotły kondensacyjne można zamontować wszędzie, gdzie doprowadzono instalację gazową:

  • na korytarzu;
  • w pomieszczeniu gospodarczym, spiżarni;
  • w łazience albo w kuchni.

Miejsce montażu kotła determinuje zazwyczaj ilość wolnego miejsca w danym pomieszczeniu oraz rodzaj urządzenia, jakie zostanie wybrane. Wybierając kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne trzeba mieć na uwadze, że chcąc pozyskać ciepłą wodę użytkową, trzeba będzie dokupić do nich dodatkowy zasobnik ciepłej wody, którego pojemność może wynosić nawet do 300 litrów. Takie rozwiązanie sprawdza się w dużych domach jednorodzinnych, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest duże. Jeśli jesteś natomiast posiadaczem małego domu jednorodzinnego, w którym istnieje niewiele punktów poboru wody i znajdują się one blisko kotła, z powodzeniem sprawdzi się dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny do domu, który:

  • zajmuje znacznie mniej miejsca, jako kocioł wiszący, który można zamontować w dowolnym miejscu;
  • podgrzewa ciepłą wodę użytkową w systemie przepływowym.

Porównując kondensacyjne kotły gazowe do tradycyjnych rozwiązań, te pierwsze są praktycznie bezobsługowe.

Dlaczego kocioł kondensacyjny jest uznawany za ekologiczne źródło ciepła?

Modernizując instalację grzewczą, nie trzeba ograniczać się jedynie do wymiany starego kotła na nowy. Urządzenia tego typu można z powodzeniem połączyć z rozwiązaniami, które do prawidłowej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii — pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Połączenie kotłów kondensacyjnych z pompami ciepła doskonale sprawdzi się w modernizowanych domach, w których instalacja centralnego ogrzewania do prawidłowego działania będzie potrzebowała wyższych temperatur roboczych.
Decydując się na połączenie kotłów kondensacyjnych i kolektorów słonecznych można mieć pewność, że te dwa rozwiązania będą wzajemnie się uzupełniać. Zarówno woda grzewcza, jak i ciepła woda użytkowa mogą być podgrzewane jednocześnie w dwóch systemach. Innym, równie dobrym rozwiązaniem, jest wstępne podgrzewanie wody za pomocą systemu solarnego, a następnie przekazanie jej do kotła, który do ostatecznego przygotowania ciepłej wody użytkowej będzie potrzebował mniejszej mocy, co przełoży się na mniejsze zużycie paliwa.

Gazowy kocioł kondensacyjny do domu — podsumowanie

Montaż gazowych kotłów kondensacyjnych w domu jednorodzinnym to korzystna inwestycja dla właścicieli. Takie rozwiązanie będzie miało znaczący wpływ nie tylko na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, ale również na bezpieczeństwo domowników, komfort obsługi, a także na ochronę środowiska naturalnego. Ostatni z wymienionych aspektów jest coraz częściej brany pod uwagę, ponieważ inwestorzy chcą stworzyć ekologiczny system grzewczy, który przełoży się na energooszczędny dom.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kondensacyjnych kotłów gazowych, jakie oferują hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum? Skontaktuj się z pracownikami oddziałów, które znajdują się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Nasi fachowcy na pewno pomogą Ci dobrać rozwiązanie dopasowanego do potrzeb gospodarstwa domowego, które zamieszkujesz.

Autor: Aneta Wojtczak

montaż sterownika w kotle gazowym Vaillant

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!