Produkty

Czy kotły kondensacyjne są bardziej ekologiczne niż tradycyjne kotły grzewcze?

Dodano 18.07.2023

Ekologia, dbałość o środowisko naturalne i oszczędności — te trzy aspekty są najczęściej brane pod uwagę przez inwestorów, którzy wybierają ogrzewanie gazowe. Każdy poszukuje nowoczesnych rozwiązań, które skutecznie zastąpią stare, nieekologiczne kotły na paliwa stałe. Jakie kotły gazowe wybrać — tradycyjne, czy kondensacyjne? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to ważne dla wielu inwestorów pytanie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego wybór odpowiedniego kotła gazowego ma znaczenie?
  2. Czym różnią się od siebie kotły gazowe kondensacyjne od tradycyjnych?
  3. Na co zwrócić uwagę podczas montażu gazowego kotła kondensacyjnego?

kocioł gazowy na korytarzu

Dlaczego wybór odpowiedniego kotła gazowego ma znaczenie?

Ciągle rosnący poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery powoduje, że zaczęto podejmować kroki w celu jego ograniczenia. Jednym z nich jest likwidacja możliwości ogrzewania domostw za pomocą kotłów na węgiel, tzw. kopciuchów, w których często spalano węgiel słabej jakości, przez co do atmosfery przedostawała się duża ilość trujących substancji. Dodatkowo, przez niewystarczającą kaloryczność paliwa, nie były one w stanie dostarczyć takiej ilości ciepła, jaka byłaby komfortowa dla użytkowników. Oznacza to, że rozwiązanie było zarazem mało wydajne i nieekologiczne, ponieważ trzeba było spalić dużo węgla, aby w domach było ciepło. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli domów zdecydowało się na modernizację instalacji grzewczej i wymianę starego "kopciucha" na ekologiczne kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne i jednofunkcyjne.
Warto mieć na uwadze, że na wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania można otrzymać dotację, np. z Programu Czyste Powietrze, dzięki czemu poniesione koszty nie są duże, a inwestor może cieszyć się ekologicznym źródłem ciepła.
Chcąc skorzystać z dofinansowania wystarczy wypełnić wniosek, do którego dołącza się określone dokumenty.

Czym różnią się od siebie kotły gazowe kondensacyjne od tradycyjnych?

Decydując się na wymianę starego pieca na nowe źródło ogrzewania, warto zastanowić się nad tym, czy wybrać kocioł gazowy kondensacyjny czy tradycyjny. Czym różnią się te dwa rozwiązania? Otóż zarówno kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne, dzięki kondensacji wyróżniają się wysoką sprawnością (niektórzy producenci twierdzą, że proponowane przez nich rozwiązania mogą osiągnąć sprawność nawet do 108%). Kotły kondensacyjne za sprawą ciepła pozyskiwanego nie tylko ze spalania paliwa, ale również ze spalin, które w kotłach tradycyjnych są wydalane na zewnątrz i niewykorzystywane, uważane są za bardziej ekologiczne i oszczędne.
Urządzenia kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, co sprawia, że spaliny zaraz po pojawieniu się nie wydostają się na zewnątrz. Pobierana jest z nich najpierw energia cieplna. Dopiero później uchodzą na zewnątrz. Dodatkowo warto jest mieć na uwadze, że powietrze niezbędne do spalenia paliwa pobierane jest za pomocą kanałów z zewnątrz, dzięki czemu gazowy kocioł kondensacyjny jest w pełni bezpieczny dla użytkowników. Inwestor nie musi budować dodatkowej kotłowni, co przy kotłach tradycyjnych jest nieuniknione, ponieważ pobierają one powietrze z jej wnętrza. 
Porównując kotły kondensacyjne z tradycyjnymi, warto również pochylić się nad sprawnością obu rozwiązań. Wspomnieliśmy o niej pokrótce powyżej. Kondensacyjne kotły gazowe znacznie lepiej wykorzystują dostarczone im paliwo, dzięki czemu można mówić o niższych kosztach ogrzewania. Co więcej, nowoczesne technologie, które wykorzystano do stworzenia modeli dostępnych na rynku, zapewniają mniejszą awaryjność i niższe koszty eksploatacji. Oznacza to, że będą służyć użytkownikowi nawet o kilkanaście lat dłużej.
Ekologiczne kotły kondensacyjne gazowe, podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki, mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Pierwsze z nich przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń (jeśli użytkownikowi zależy także na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, musi do kotła dokupić dodatkowy zasobnik wody), a drugie poza tą funkcją, przygotowują również ciepłą wodę użytkową.

kocioł gazowy w kuchni

Na co zwrócić uwagę podczas montażu gazowego kotła kondensacyjnego?

Jeśli inwestor zdecyduje się na montaż kondensacyjnego kotła gazowego, musi zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do prawidłowej instalacji i późniejszego funkcjonowania. Okazuje się bowiem, że na rynku dostępne są modele bez wyposażenia, które trzeba dodatkowo dokupić. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Warto zatem wybierać ekologiczne kotły gazowe kondensacyjne, które wyposażone są w pompę, naczynie przeponowe oraz zintegrowany podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.
Modernizacja istniejącej już instalacji grzewczej pod kondensacyjny kocioł gazowy może wymagać przeróbek, ponieważ wspomniane urządzenie grzewcze odprowadza spaliny za pomocą rury, która wykonana jest ze stali nierdzewnej. Jej maksymalna średnica powinna wynosić do 80 mm. Jeśli do tej pory inwestor korzystał z kotła o zamkniętej komorze spalania może okazać się, że będzie w stanie podłączyć nowy kocioł pod istniejące już przewody. Jeżeli natomiast w domu zamontowany był inny rodzaj pieca, mogą być konieczne przeróbki. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, ponieważ gazowy kondensacyjny kocioł ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Gazowy kondensacyjny kocioł a wpływ na środowisko naturalne — podsumowanie

Wybierając urządzenie grzewcze do swojego domu, trzeba kierować się nie tylko jego sprawnością, czy ceną, ale również skutkami oddziaływania na środowisko naturalne. Specjaliści twierdzą, że decydując się na ogrzewanie gazowe, warto wybierać kotły kondensacyjne, które wyróżnia się zamkniętą komorą spalania. Jest ono nie tylko bezpieczniejsze dla użytkowników, ale również bardziej efektywne (dzięki możliwości odzysku ciepła ze spalin). Dodatkowo kotły gazowe kondensacyjne to urządzenia niskoawaryjne i przygotowane do pracy w systemach łączonych — z pompami ciepła, fotowoltaiką lub panelami solarnymi. Oznacza to, że posłużą wiele lat, a dodatkowo staną się częścią ekologicznej instalacji grzewczej, ponieważ wymienione wyżej urządzenia do prawidłowej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat gazowych kotłów kondensacyjnych? Wyszukaj hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum z Twojej okolicy i skontaktuj się z ich pracownikami. Doświadczeni specjaliści na pewno doradzą Ci rozwiązanie, nie tylko spełni Twoje potrzeby, ale jednocześnie będzie wydajne i oszczędne.


Autor: Aneta Wojtczak

kocioł gazowy obok okna z widokiem na ogród

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!