b_250_250_16777215_00_images_biuletyn_hydrolink.JPGWraz ze wzrostem automatyzacji naszych mieszkań, domów, biur rośnie zainteresowanie systemami zdalnego odczytu mediów. Firma BMETERS, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, oferuje radiowy lub magistralowy system zdalnego odczytu HYDROLINK. Każdy z nich ma wady i zalety. Wybierając jeden z tych dwóch systemów, należy kierować się charakterystyką nieruchomości, wówczas otrzymamy gwarancję poprawności odczytów i oszczędności czasu.

BMETERS HYDROLINK to nowoczesny system odczytu i ewidencji poboru wody z instalacji opartej na wodomierzach jednostrumieniowych typu GSD8-RFM, wielostrumieniowych typu GMDX-RFM oraz ciepłomierzach HYDROCAL, HYDROSPLIT. Rozwiązanie to pozwala na dwie możliwości transmisji: 

  • radiową – bezprzewodową (Wireless Radio M-BUS)
  • magistralową – przewodową (M-BUS Line).

Oba warianty umożliwiają odczyt wszystkich urządzeń w jednym czasie, bez absorbowania użytkownika.

SYSTEM BEZPRZEWODOWY

Przeznaczony jest głównie do budownictwa wielorodzinnego i obiektów już istniejących, gdzie bez problemów możemy zamontować urządzenia. Jest odporny na akty wandalizmu (nie ma kabli). Pewnym minusem są jednak jego ograniczenia w zasięgu. Istnieje możliwość wydłużenia sygnału radiowego lub dostosowania radiowego systemu do przesyłu internetowego, jednak wymaga to doposażenia w koncentratory danych.

Podstawowa architektura składa się z urządzenia pomiarowego (wodomierz, ciepłomierz) wyposażonego w moduł komunikacji radiowej oraz zestawu inkasenckiego, w skład którego wchodzi komputer przenośny, odbiornik RFM-RX2 oraz oprogramowanie HYDROLINK. Moduły radiowe zintegrowane są z wodomierzami i/lub ciepłomierzami z własnym zasilaniem bateryjnym. Licencja na odczyt jest bezterminowa, nie ma limitu obsługiwanych urządzeń, a aktualizacje programu HYDROLINK są bezpłatne – to ważne informacje z punktu widzenia użytkownika. W praktyce zarządca nieruchomości może obsługiwać jednym zestawem inkasenckim wiele budynków.

SYSTEM PRZEWODOWY

Stosuje się go przeważnie w budynkach biurowych, użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych, gdzie najczęściej istnieje już infrastruktura kablowa sieci M-BUS. System ten zapewnia kompleksowe rozwiązania odczytu i ewidencji wskazań z urządzeń pomiarowych wyposażonych w wyjście impulsowe lub wyjście M-BUS.

Dzięki możliwości połączenia wielu urządzeń w jeden system oraz ich nawigacji poprzez jednostkę centralną, M-BUS daje praktycznie nieograniczone możliwości kontroli wszystkich urządzeń wchodzących w skład magistrali. System M-BUS charakteryzuje się architekturą trójpoziomową, składającą się z konwerterów sygnału impuls/M-BUS (lub urządzenia pomiarowego wyposażonego w wewnętrzny moduł M-BUS), centrali głównej (tzw. Mastera M-BUS) oraz oprogramowania do odczytu wskazań.

Magistrala M-BUS daje przewagę nad systemami radiowymi, ponieważ nie ma narzuconego standardu protokołu komunikacyjnego. Oznacza to, że urządzenia różnych producentów mogą ze sobą współpracować w ramach tej samej magistrali (przy systemie radiowym to na ogół niemożliwe).

System M-BUS daje też możliwość rozszerzenia magistrali dzięki sieci Ethernet/Internet. Jego ogromnym atutem jest również możliwość integracji z innymi systemami automatyki budynkowej, tzw. inteligentnymi domami (systemy LON, EIB/KNX itp.) czy systemem BMS za pomocą konwerterów sygnału oraz bramek magistralowych. Przy zastosowaniu wysokiej klasy centrali M-BUS’owych długość okablowania w magistrali może sięgać nawet 12 km, dodatkowo należy pamiętać o możliwości przesyłu sygnału przez Internet.

Który system wybrać?

System należy dopasować do potrzeb zarządcy. System radiowy jest wygodniejszy w momencie instalacji, ale nie przewiduje powiązania z automatyką budynkową. Zestaw inkasencki możemy użytkować w wielu budynkach, a w przypadku sieci przewodowej centralka M-BUS przypisana jest do danej nieruchomości.

Cena przewodowego systemu M-BUS firmy BMETERS może być wyższa od radiowego – np. cena modułu na wodomierz GSD8-RFM w systemie M-BUS typ RFM-MB1 wynosi 204,20 zł, a w systemie radiowym RFM-TX1.1 tylko 110,00 zł.

Andrzej Zych

www.bmeters.pl