Czytaj więcej...

Chcę się podzielić z czytelnikami kolejnym moim spostrzeżeniem, które w konsekwencji będzie skutkowało poradą techniczną. Ponieważ jestem mieszkańcem Krakowa, a Krakusi słyną z oszczędności, to nie zabraknie pewnej analizy ekonomicznej uzasadniającej moje stanowisko.

Wielu Klientów zadaje mi pytanie dotyczące montażu systemów fotowoltaicznych na dachach magazynów, hurtowni itp. budynków, które pokryte są typową dla nich blachą trapezową, a na dodatek wielokrotnie ich orientacja względem stron świata to wschód-zachód. Z doświadczenia widzę, że kąt nachylenia takich dachów waha się między 7 a 12o.

Wielu instalatorów systemów fotowoltaicznych swoje doświadczenie montażowe (nie elektryczne) zdobywało montując kolektory słoneczne. Poza standardowym montażem na dachu skośnym w przypadku kolektorów słonecznych często widywało się je montowane na dachach płaskich (szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, urzędy publiczne itp.) lub na gruncie. Ze względu na konstrukcje kolektorów słonecznych w zasadzie 100% tych montaży wykonywana była na konstrukcjach z pionową orientacją kolektora.

Czytaj więcej...

Kilka tygodni temu stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem. Powierzchnia dachu była niewystraczająca do zainstalowania systemu o mocy 8kW (pompa ciepła + potrzeby własne budynku). Na dodatek dach był płaski i trzeba było zamontować konstrukcję, która w żaden sposób nie mogła naruszać (dziurawić) pokrycia.

Czytaj więcej...

Wprowadzając do swojej oferty systemy fotowoltaiczne Viteco, Instal-Konsorcjum nie kierowało się jedynie doraźną chęcią nadążenia za aktualnymi trendami rynkowymi. Głównym powodem wprowadzenia fotowoltaiki była chęć stworzenia kompletnej oferty systemów OZE dla naszych Klientów.

Podczas szkoleń poruszaliśmy zagadnienie problemów związanych z akcjami pożarniczymi w budynkach wyposażonych w systemy fotowoltaiczne. Zwróciliśmy uwagę na niebezpieczeństwo porażenia osób gaszących pożar  w postaci porażenia prądem stałym z modułów fotowoltaicznych.

Czytaj więcej...

W załączeniu znajdziecie Państwo zapisy dotyczące nowej wersji Programu Czyste Powietrze.