b_250_250_16777215_00_images_biuletyn_Sanha_grafika_thumb.jpgOgrzewanie ścienne jako forma ogrzewania płaszczyznowego jest często uznawana za konkurencyjny sposób ogrzewania pomieszczeń w stosunku do instalacji podłogowej. Nie zawsze jednak musi tak być. Ogrzewanie ścienne można co prawda często zastosować jako alternatywę dla popularnej podłogówki, jednak istnieje wiele przykładów dowodzących, że obie te metody nie muszą się wykluczać, a wręcz mogą się uzupełniać.

Ogrzewania ścienne, podobnie jak podłogowe, charakteryzują te same cechy, czyli optymalny rozkład temperatur i minimalny ruch powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie ekonomiczna eksploatacja i w konsekwencji mniejsze straty ciepła. Każde ogrzewanie płaszczyznowe bez względu na umiejscowienie w pomieszczeniu emituje ciepło głównie na drodze promieniowania w zakresie IR-C. Powoduje to komfort cieplny zbliżony do odczuwanego przy działaniu promieni słonecznych. Ogrzewane są również ściany i meble, które stają się jednocześnie pośrednimi źródłami ciepła, które oddają do pomieszczenia. Dzięki ciepłu promieniowania średnią temperaturę pomieszczenia można obniżyć o ok. 1-3 K, co oznacza oszczędność 15-20% kosztów ogrzewania i obniżenie o około 2-7% zapotrzebowania na ciepło do wentylacji. Zarówno ogrzewanie ścienne, jak i podłogowe może współpracować ze wszystkimi konwencjonalnymi i ekologicznymi źródłami ciepła, tj. pompami ciepła, kolektorami, kotłami kondensacyjnymi czy geotermią. W związku z tym nie istnieją technologiczne ograniczenia w przypadku połączenia obu tych systemów w jednym budynku lub nawet pomieszczeniu. Różnicę stanowi jedynie sposób wykorzystania dostępnej powierzchni.

W przypadku ogrzewania podłogowego dostępna powierzchnia podłogi nie zawsze jest w stanie zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniu. Taka sytuacja ma często miejsce w łazienkach o niewielkiej powierzchni. Ogrzewanie podłogowe nie pokrywa tu często strat ciepła i wówczas konieczne jest dodatkowe źródło ciepła. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem staje się wykorzystanie powierzchni ścian pod zabudowę ogrzewania ściennego. Można się tu posłużyć ciekawym rozwiązaniem w postaci ściennych paneli grzewczych. Są to gotowe moduły do suchej zabudowy z wyprowadzonymi końcówkami dla rur grzewczych. Można je włączyć w obieg ogrzewania podłogowego i ukryć pod glazurą. Ścienne panele są łatwe w montażu – wystarczą zwykłe kołki do ścian – a także dają możliwość wykorzystania każdej dostępnej powierzchni ścian. Mogą być montowane pojedynczo lub w modułach i łączone szeregowo lub równolegle z rozdzielacza. Regulacja temperatury i sterowanie pracą obiegu grzewczego paneli sprowadza się do zaworu termostatycznego lub np. rozdzielacza, z którego sterowane jest ogrzewanie podłogowe. Ponadto powierzchnia paneli jest zwykle mniejsza w stosunku do powierzchni podłogówki , a to w efekcie obniża bezwładność cieplną systemu ogrzewania. Pozwala to dostosować intensywność ogrzewania ściśle do potrzeb użytkownika, a więc wygenerować dodatkowe oszczędności.

Ogrzewanie ścienne oparte na panelach nadaje się także do zastosowania w przypadku obiektów poddawanych termomodernizacji czy remontom. Panele można bezproblemowo łączyć z istniejącą instalacją grzejnikową. Do regulacji temperatury paneli w połączeniu z instalacją grzejnikową nadaje się standardowy zawór termostatyczny z możliwością nastawy przepływu czynnika grzewczego (popularny RTL). Nie należy jedynie przekraczać maksymalnej temperatury zasilania paneli , tj 60°C. Ogrzewanie ścienne może w pełni zastąpić instalację grzejnikową,  pod warunkiem, że dysponujemy wystarczającą powierzchnią ścian. Jako że moc cieplna 1 m2 panelu to wartość rzędu 210 W, wymagane pole powierzchni jest nieporównywalnie większe niż przestrzeń zajmowana przez grzejnik.
W zamian otrzymujemy jednak estetyczną powierzchnię ściany bez widocznych elementów instalacji (piony, gałązki, zawory przygrzejnikowe) narażonych na zniszczenie lub kradzież. Dzięki temu jest to rozwiązanie idealne dla szkół, internatów i obiektów użytku publicznego. Ogrzewanie ścienne, podobnie jak podłogowe, jest niewidoczne dla użytkowników, a zatem podnosi funkcjonalność pomieszczenia. Pokoje czy sale szpitalne, gdzie czystość i higieniczność pomieszczeń jest kluczowe, są już projektowane pod kątem tego rozwiązania. Ciepłe przegrody emitują przyjemne ciepło i chronią ściany przed wilgocią. Panelowe ogrzewanie ścienne jako samodzielny system ogrzewania czy też w formie uzupełnienia innego systemu sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie istotną sprawą jest obniżenie kosztów ogrzewania oraz pełna funkcjonalność
i estetyka pomieszczeń.

Jarosław Czapliński

www.sanha.com.pl